top of page

1 листопада – Всесвітній день вегана. Він завершує «Місяць вегетаріанської обізнаності», що тривав упродовж жовтня.

Вегетаріанство (англ. vegetarian, пізньолатинського vegetabilis – рослинний) – це система харчування, що виключає з їжі продукти тваринного походження.


Вважається, що вегетаріанство зародилося в азіатських країнах ще у стародавні часи. З роками поширилося по всьому світу, розвивалося, трохи трансформувалося, і найзапекліші його шанувальники дотримувалися все більш суворої «дієти», відмовляючись вже не тільки від м’яса, але і інших тваринних продуктів.


Вегетаріанці практикують різні дієтичні обмеження. Класичне вегетаріанство, дозволяє споживати яйця та молочні продукти. Лакто-вегетаріанство не передбачає вживання яєць, а ово-вегетаріанство — молока.


Веганство не допускає вживання м’яса, риби, яєць, молока. Багато мешканців Азії, особливо Індії, що є прихильниками вайшнавізму та буддизму, належать до лакто-вегетаріанців, тобто вживають молоко, сметану, сир, кефір.


За статистикою сьогодні в світі майже мільярд людей дотримуються принципів вегетаріанства. Тобто від м’ясоїдства усвідомлено відмовилися приблизно 10-11% жителів планети, вважаючи, що тим самим вони знаходять не тільки здоров’я, але й душевний спокій. Адже їхнє гасло «Ми нікого не вбивали».


Цікаві факти про вегетаріанство

• Найбільше вегетаріанців проживає в Індії. Відмова від м'яса в індійців часто обумовлена релігією або філософією. Найменше вегетаріанців у Китаї.


• Вегетаріанська дієта прискорює метаболізм, через що організм швидше спалює калорії. Вегетаріанці рідше мають надлишкову вагу.


• Суворі вегани змушені приймати вітамін B12 в таблетках, оскільки в достатній кількості він міститься тільки в продуктах тваринного походження.


• Існує безліч вегетаріанських варіантів м'ясних страв, таких як соєві сосиски або котлети з тофу. На смак вони майже не відрізняються від м'ясних.


Відміною вегетаріанських дієт є високий вміст вуглеводів, харчової клітковини, омега-6 жирних кислот, вітаміну Е, фолієвої кислоти, вітаміну С, каротиноїдів та магнію.


Вегетаріанські дієти характеризуються низьким вмістом білків, насичених жирів, довголанцюгових омега-3 жирних кислот, вітаміну В12, ретинолу, вітаміну D, кальцію, цинку та (іноді) заліза, що може бути причиною залізодефіцитної анемії, білково-енергетичної недостатності та затримки фізичного розвитку, вітамінно-дефіцитних станів, тощо, особливо в ранньому дитячому віці.


Це обумовлено високими потребами дітей грудного та раннього віку у білках, жирах, вітамінах, мікроелементах у зв’язку з інтенсивними процесами росту при відсутності у них, на відміну від дорослих, запасу міцності.


Тому така нестача харчових інгредієнтів може відбитися негативним чином на дитячому організмі за досить короткий час.


Добре сплановану вегетаріанську дієту вважають адекватною для забезпечення потреб в енергії та поживних речовинах.


Під час її планування необхідно врахувати особливості поточного харчування з детальним вивченням списку продуктів і напоїв, які споживаються, та регулярності їхнього включення до меню.


Веганська дієта та інші моделі із повним виключенням тваринної їжі зумовлюють потребу у споживанні збагачених вітамінами та мінералами страв та напоїв, а також розгляду доцільності прийому дієтичних добавок, консультації сімейного лікаря та дієтолога.


МОЗ України та Центром громадського здоров’я офіційно схвалені принципи здорового та збалансованого харчування, зокрема гармонійне споживання білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, макро- та мікроелементів — основних речовин, які містяться в харчових продуктах.


«Тарілка здорового харчування» - це сучасна модель здорового харчування, яка є відображенням збалансованого щоденного меню.


Оптимальним співвідношенням на тарілці є 1/2 овочів та фруктів, 1/4 вуглеводів - (цільнозернові продукти -  очищені зерна пшениці, гречка, макарони з твердих сортів пшениці), 1/4 білків – (риба, курка, бобові, горіхи).


Comments


bottom of page