top of page

Вакцинація докорінно змінила життя дітей, захищаючи їх від серйозних інфекцій

Подібну роль вакцинація може відігравати і для літніх людей, забезпечуючи їм здорове старіння.

За даними, опублікованими в журналі «Science Translational Medicine», міжнародна група дослідників визначила, що вакцинація може істотно покращити стан здоров’я та якість життя в старшому віці.

За словами директорки альянсу вакцин «Gavi» та однієї з учасниць дослідження Аурелія Нгуєн, здорове старіння спрямоване на уповільнення процесу погіршення здоров’я з віком. Вакцини для дорослих, якщо їх застосовувати належним чином, мають значний потенціал для підтримки здоров’я літніх людей і є важливим інструментом поліпшення їхнього соціально-економічного добробуту.


Кого вважають людьми похилого віку?

ВООЗ класифікує осіб віком від 60 років як людей похилого віку. В Україні громадянами похилого віку визнаються особи пенсійного віку, а також ті, кому залишилося півтора року до досягнення цього віку, тобто від 58,5 років.

Чому вакцинація особливо важлива в похилому віці?

Старіння організму супроводжується зниженням його здатності підтримувати внутрішню стабільність (гомеостаз).


Це відбувається через поступове ослаблення імунної системи (так зване «імуностаріння»), яке часто посилюється наявністю супутніх захворювань. У літньому віці організм складніше адаптується до різноманітних стресів, що підвищує ризик інфекційних захворювань.

Інфекції у людей похилого віку часто мають нетипові прояви, що ускладнює діагностику й лікування. Інфекції є однією з головних причин смертності серед літніх осіб, особливо за наявності супутніх хвороб.

Наскільки безпечні вакцини для людей похилого віку?

Усі вакцини проходять суворі клінічні випробування, в яких беруть участь різні вікові групи, зокрема й люди похилого віку. Також діють системи контролю за якістю вакцин від моменту їх виробництва до введення пацієнту, що забезпечує їхню безпечність.

Які щеплення особливо рекомендовані літнім людям?

Дифтерія та правець

Люди похилого віку мають оновлювати щеплення проти дифтерії та правця кожні десять років. У разі отримання травми, яка підвищує ризик зараження правцем, рекомендується негайна ревакцинація, якщо минуло п’ять років з моменту останнього щеплення. Крім того, літні люди, що мають контакт із немовлятами, можуть ревакцинуватися вакциною АаКДП-М, яка додатково захищає від кашлюку.

COVID-19

Літні люди, які не отримали щеплення від COVID-19, мають значно вищий ризик тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації. За даними CDC, вакцинація знижує ризик госпіталізації внаслідок COVID-19 серед людей старше 65 років на 94%. Щеплення від COVID-19 доступне безкоштовно у пунктах щеплень.

Грип

Грип у літньому віці може викликати важкі ускладнення, як-от пневмонія, особливо у людей із хронічними захворюваннями (діабет, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання).

Проти грипу можна вакцинуватися самому або подарувати захист рідним, придбавши вакцину в аптечних пунктах, або звернувшись до закладу охорони здоров’я, де надається послуга з вакцинації.

 Рішення про вакцинацію — це завжди правильний крок!

1 серпня в Україні триває кампанія додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для осіб, що пропустили планові щеплення. Якщо вам невідомий ваш вакцинальний статус або ви пропустили щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря.

Своєчасна вакцинація в будь-якому віці — це простий та ефективний спосіб зберегти здоров’я надовго.


Центр громадського здоров’я України    

Міністерство охорони здоров'я України  

World Health Organization Ukraine Всесвітня організація охорони здоров'я - Україна

UNICEF Ukraine ЮНІСЕФ Україна

Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб 

Comentarios


bottom of page