Депресія — поширений психічний розлад, який сьогодні за даними ВООЗ діагностується у 264 мільйонів людей, це означає, що від 4 до 8% дітей та підлітків страждає від депресії та, 12% дорослого населення всієї планети мали за своє життя хоча б один депресивний епізод.
Під час депресії змінюються думки, поведінка, емоції та самопочуття. Набуває змін світогляд, змінюється ставлення до життя і до самого себе. Змінюється те, як ви спите, працюєте, їсте.
Часто в житті присутній момент, з якого починається відчуття втрати сенсу, це може бути як травматична подія чи втрата, так і супутні патології або захворювання.
Однак варто пам`ятати, що депресія може розвинутися і без видимих зовнішніх причин. Проте, говорити про діагноз «депресія» ми можемо, якщо симптоми присутні не менше 2 місяців.
Основні симптоми депресії – це пригнічений (депресивний) настрій більшу частину дня та втрата інтересу чи задоволення від діяльності.
Також для депресії притаманні постійна втома, безсоння або сонливість, почуття провини або нелюбові до себе та своїх вчинків, зосередження думок на негативних подіях, безнадійність, відсутність апетиту.
Людина може відчувати кілька симптомів, проявлятися вони можуть по-різному. Якщо ви помічаєте у себе ці ознаки, зверніться за консультацією до сімейного лікаря.
Причини депресії
Вчені досі не прийшли до спільної думки щодо причин депресії. Є дані щодо біологічного компонента розладу, інші дослідження висвітлюють соціальну та психічну складову.
Затвердженими методами лікування, в залежності від ступеня розладу, є психотерапія в методі КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) та медикаментозна терапія (визначені лікарем антидепресанти), як у поєднанні, так і в самостійній терапії.
Приймати рішення про методи лікування та проводити діагностику має виключно лікар, оскільки самодіагностика при депресивних розладах не є доцільною та не може слугувати підґрунтям для постановки діагнозу.
Відчуваючи певні прояви депресії, ви можете допомогти собі простими, але дієвими способами.
☛ Налагодити режим сну, намагайтеся лягати спати в один і той самий час.
☛ Протягом дня збільшуйте час проведення на свіжому повітрі, особливо у сонячну погоду (проте не забувайте про захист), адже це буде сприяти виробленню вітаміну D, який є важливим для нашої нервової системи.
☛ Більше спілкуйтеся з друзями на позитивні теми, не соромтеся просити про допомогу.
☛ Харчуйтеся збалансовано, дотримуйтеся принципів тарілки здорового харчування.
Важливий крок до позбавлення від депресії — це усвідомлення, що ані психолог чи психіатр, ані медикаментозна терапія не позбавлять вас від необхідності брати відповідальність за своє життя та свої вчинки.
Отже, пам’ятайте про найголовніше — ви можете завжди знайти допомогу, проте чи готові ви нею скористатися та жити далі відповідально, чи ні - залежить лише від вас!
Підготувала Ольга Гуща — фахівець громадського здоров'я Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб
За матеріалами Центру громадського здоров'я http://surl.li/pggde
تعليقات