top of page

Всесвітній день зору

Всесвітній день зору, який відзначається щорічно у другий четвер жовтня, є подією, покликаною привернути увагу до сліпоти та порушень зору.

За даними ВООЗ у світі налічується не менше 2,2 мільярда випадків порушення зору чи сліпоти, причому понад 1 мільярд з них є наслідком відсутності профілактики чи лікування.

Порушення зору несе колосальне фінансове навантаження на економіки країн: щорічні глобальні збитки від обумовленого ними зниження продуктивності праці оцінюються на рівні 411 млрд дол. США.


Втрата зору зустрічається в будь-якому віці, проте більше страждають на порушення зору і сліпоту – люди старше 50 років.

Існує ціла низка оздоровчих, профі-лактичних, лікувальних та реабілітацій-них заходів, що дозволяють вирішувати актуальні завдання боротьби з захворю-ваннями очей та порушеннями зору.


Багато випадків втрати зору (зокрема, викликані інфекціями, травмами, небезпечним застосуванням методів традиційної медицини, перинатальними захворюваннями, захворюваннями, пов'язаними з харчуванням, неналежним застосуванням місцевих препаратів або самолікуванням) піддаються профілактиці, проте це можливо не завжди. При багатьох захворюваннях очей, зокрема діабетичній ретинопатії, вирішальне значення для запобігання незворотній втраті зору мають своєчасне виявлення та лікування патології.

До найбільш економічно ефективних медичних втручань належать корекція аномалій рефракції за допомогою окулярів і хірургічне лікування катаракти. Разом з тим, лише 36% людей у світі, які страждають на порушення зору внаслідок аномалій рефракції, мають можливість носити необхідні їм окуляри, і лише 17% людей, які страждають на порушення зору або сліпоту через катаракту, змогли отримати якісну хірургічну допомогу.

Лікуванню також піддаються багато захворювань очей, які зазвичай не призводять до порушення зору, але викликають дискомфорт та біль, зокрема синдром сухого ока, кон'юнктивіт та блефарит. Лікування при цих захворюваннях спрямоване на полегшення симптомів та попередження ускладнень.

Реабілітаційні заходи вкрай ефективні для підвищення якості життя людей, які страждають на незворотну втрату зору, зумовлену такими захворюваннями, як діабетична ретинопатія, глаукома, наслідки травм або вікова макулярна дегенерація.

Але, краще за лікування — профілактика! Здоров’я очей – важлива складова вашого загального здоров'я.

Тож дотримуйтесь цих простих рекомендацій від Центру громадського здоров'я Центр громадського здоров’я України, щоб зберегти зір:

Регулярно перевіряйте гостроту зору. Візит до офтальмолога – єдиний спосіб переконатися у здоров'ї очей. Багато захворювань очей, таких як глаукома, діабетична ретинопатія та вікова дегенерація жовтої плями, часто на початку не мають ознак, які насторожують. Зверніться до спеціалістів, якщо помічаєте будь-які зміни у гостроті зору.

Контролюйте рівень цукру в крові. Несвоєчасне лікування цукрового діабету може спричинити ускладнення у вигляді діабетичної ретинопатії, глаукоми та катаракти, які ведуть до сліпоти.

Дізнайтесь історію здоров'я очей вашої родини. Деякі захворювання очей можуть бути спадковими.

Підтримуйте здорову масу тіла. Надмірна вага та ожиріння підвищують ризик розвитку цукрового діабету та інших захворювань, які можуть призвести до втрати зору. Якщо у вас виникли проблеми з підтриманням здорової маси тіла, поговоріть про це зі своїм сімейним лікарем.

Носіть захисні окуляри під час певних видів діяльності, таких як заняття спортом та будівельні роботи. Більшість лінз захисних окулярів виготовлені з полікарбонату, який у 10 разів міцніший за інші пластикові. Придбати їх можна й у деяких магазинах спортивних товарів.

Припиніть вживання тютюну та алкоголю. Куріння так само шкідливе для очей, як і для решти тіла. Дослідження пов'язують вживання тютюну з підвищеним ризиком розвитку вікової дегенерації жовтої плями, катаракти та пошкодження зорового нерва, які можуть призвести до сліпоти.

Також тютюновий дим сприяє синдрому сухого ока. Відмовтеся від вживання алкоголю, адже він зневоднює організм, а великі дози взагалі можуть стати причиною токсичної амбліопії – суттєвого погіршення зору.

Носіть сонцезахисні окуляри. Захистіть свої очі від сонця, одягнувши окуляри, навіть у похмурі дні. Обов'язково шукайте такі, що блокують від 99 до 100% як UVA, так і UVB-випромінювання. Пам’ятайте, що ультрафіолет може сприяти розвитку катаракти й пошкодити рогівку ока.

Давайте очам відпочити. Тривале сидіння за комп’ютером або "залипання” в гаджетах можуть втомити очі. Тож подаруйте очам відпочинок, роблячи перерву кожні 20 хвилин й переводячи погляд на віддалені до 20 метрів предмети, протягом 20 секунд (так звана вправа "20-20-20").

Якщо ви носите контактні лінзи, запобігайте інфекціям очей. Завжди мийте руки перед використанням або зніманням контактних лінз. Обов'язково дезінфікуйте контактні лінзи та регулярно замінюйте їх.

Дотримуйтесь правил безпеки очей на робочому місці. Роботодавці зобов'язані забезпечити безпечні умови праці. Якщо під час вашої роботи потрібні захисні окуляри, напрацюйте звичку завжди носити їх та заохочуйте своїх колег робити те саме.

Вживайте здорову їжу. Ви чули, що морква корисна для очей? Для підтримки здоров'я очей важливий багатий на фрукти та овочі режим харчування, особливо корисна листова зелень (шпинат, латук, броколі). Дослідження також показали, що вживання риби з високим вмістом Омега-3, такої як лосось чи тунець, корисне для здоров'я очей.


Коментарі


Рекомендуємо

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
bottom of page