Для того, щоб стійкість до протимікробних препаратів не стала ще більшою проблемою, потрібні спільні зусилля як працівників медичної системи, так і пацієнтів.
У 2015 році ВООЗ запустила Глобальну систему нагляду за резистентністю та застосуванням антимікробних препаратів.
✅ Україна долучилася до неї кілька років тому і активно впроваджує необхідні для протистояння проблеми зміни.
ℹ️ Згідно з наказом МОЗ України від 03.08.2021 № 1614, у медзакладах запроваджено систему інфекційного контролю та використання протимікробних препаратів для зниження резистентності та оптимізації лікування.
ℹ️ Також з 23.08.2023 наказом №1513 затверджено стандарт «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів».
Із серпня 2022 року введено електронні рецепти на антибіотики для безпечного та контрольованого їх застосування.
Для досягнення максимального ефекту від медичних заходів у боротьбі з антибіотикорезистентністю важлива активна участь кожного пацієнта.
⬇️ Ось основні принципи, яких потрібно дотримуватися:
👉 Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря. Самостійне призначення або використання антибіотиків може спричинити розвиток стійкості бактерій до ліків.
👉 Завершуйте повний курс лікування антибіотиками, навіть якщо ви почуваєтеся краще. Переривання курсу лікування призводить до того, що деякі бактерії виживають і можуть стати стійкими до антибіотиків.
👉 Дотримуйтесь дозування та терміну лікування, які визначив лікар. Порушення дозування чи пропуск прийому ліків також може призвести до розвитку стійких бактерій.
👉 Не використовуйте антибіотики при вірусних інфекціях, таких як застуда чи грип.
Антибіотики не діють на віруси, і їхнє застосування у таких випадках лише сприяє розвитку резистентності.
👉 Не діліться залишками антибіотиків з іншими людьми, навіть якщо у них схожі симптоми. Це може призвести до неправильного лікування і розвитку резистентних штамів бактерій.
Детальніше – за посиланнями:
Міністерство охорони здоров'я України
תגובות