До «забутих» тропічних хвороб відносять 18 груп інфекційних хвороб.
Серед цих хвороб протозойні ( група хвороб, які викликаються одноклітинними мікроорганізмами з царства найпростіших) та гельмінтні (група хвороб, викликаних хвороботворними глистами) інвазії – лейшманіоз (шкірний, шкірно-слизовий, вісцеральний), амебіаз, лямбліоз, криптоспоридіоз, трипаносомози – хвороба Чагаса і сонна хвороба, цистицеркоз, дракункульоз (ришта), ехінококоз, трематодні інфекції, лімфатичний філяріоз, онхоцеркоз (річкова сліпота), шистосомоз та кишкові геогельмінтози (стронгілоїдоз, анкілостомідози).
Багато з цих хвороб нам невідомі. Проте, тропічним країнам, передусім Африки, «забуті» тропічні хвороби сукупно з малярією, ВІЛ-інфекцією та туберкульозом впливають на тривалість життя населення і підвищують загальний показник смертності населення цих регіонів, мають значний економічний та соціальний вплив.
Частіше за все ці захворювання передаються через воду, забруднені й погано оброблені продукти харчування, кровосисних комах (комарів, бліх, гедзів, москітів, мошок, кліщів та інших), при контакті з хворою людиною чи забрудненим об'єктом навколишнього середовища.
Ці інфекції часто супроводжуються ураженням шлунково-кишкового тракту, шкіри, очей, нервової та інших систем й органів людини, нерідко перебігають у важкій формі й важко піддаються лікуванню.
Чи є можливим поява цих небезпечних інфекційних хвороб та багатьох інших, типових для тропічних країн, на території України?
Така ймовірність існує через низку чинників: зміна клімату, міграції населення, воєнні конфлікти, дипломатичні, торговельні та бізнесові операції тощо.
Тому профілактичні заходи, як і для попередження багатьох хвороб, що є у нас в державі, мають першочергове значення.
Передусім це дотримання низки нескладних рекомендацій, залежно від шляху передачі збудника:
▪️для кров’яних інфекцій (малярія, трипаносомози, лейшманіози) – попередження укусів комарами;
▪️хіміопрофілактика антималярійними препаратами;
▪️для кишкових інфекцій – вживання чистої води, гігієна рук, безпечна їжа, уникнення купання в водоймах, де можуть бути збудники окремими інфекціями тощо.
І ще. При перебуванні в екзотичних тропічних країнах слід дотримуватися таких правил:
- вживати продукти, у безпеці яких впевнені;
- використовувати для пиття тільки гарантовано безпечну воду і напої (питна вода та напої у фабричній упаковці, кип'ячена вода);
- вживати продукти харчування в непошкодженій фабричній упаковці, бажано придбаних у спеціалізованих магазинах, а не стихійних ринках;
- перед вживанням їжі, поверненні до місця проживання після прогулянок, відвідання вбиральні обов'язково ретельно мити руки з милом;
- вживати м'ясо, рибу, морепродукти після їх термічної обробки;
- під час купання у водоймах і басейнах не допускати потрапляння води в ротову порожнину;
- не варто купатися в прісних водоймах, прати в них речі, ходити без взуття;
- слід застосовувати засоби, що відлякують і знищують комах (репеленти та інсектициди).
У разі погіршення здоров’я, підвищення температури тіла, виявлення слідів укусів комах, кліщів, висипань або будь-яких інших шкірних проявів, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Після повернення з екзотичних країн уважно стежте за станом свого здоров’я.
Звертайте увагу на загальне самопочуття, підвищення температури тіла, головний біль, біль у суглобах, запалення шкірних покривів, лімфатичних вузлів та інше. Не зволікайте і обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря, а далі дійте згідно його вказівок.
Не забудьте сказати, що ви відвідували тропічні країни, вкажіть: які саме і коли!
Kommentare