top of page

Ожиріння – це накопичення надлишкового жиру в органах, підшкірній клітковині і тканинах

Всесвітня організація охорони здоров’я говорить про стрімке зростання проблеми ожиріння. Це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка призводить до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань.

Зокрема, ожиріння може викликати серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, захворювання печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я.

Основні причини зайвої ваги:

▪️споживання продуктів із високими показниками енергетичної щільності та високим вмістом жирів;

▪️виникнення розладів харчової поведінки;

▪️нездорове та незбалансоване харчування;

▪️низька фізична активність або її відсутність ("сидячий" спосіб діяльності);

▪️гормональні "збої" в організмі;

▪️постійні стреси, порушення психічного здоров’я;

▪️прийом лікарських засобів.

Основна причина ожиріння й надмірної ваги – енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Це може спровокувати порушення обміну речовин, як наслідок, з’являються жирові відкладення.

Для визначення надмірної ваги та ожиріння у дорослих можна розрахувати індекс маси тіла (ІМТ) та виміряти окружність талії. Це оптимальні показники для оцінки розмірів тіла (ваги і зросту) та ризиків для здоров’я.

Розрахувати оптимальне співвідношення ваги і зросту (індекс маси тіла) можна за простою формулою:

ІМТ = вага (кг)/зріст в квадраті (м).

Ось кілька простих звичок, які допоможуть тримати вагу під контролем:

✅ Харчуйтеся збалансовано, дотримуючись правила тарілки здорового харчування та контролюючи кількість споживання їжі та її калорійність.

✅ Намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами. Відмовтеся від солодощів та солодких напої. Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор, жири.

✅ Вживайте воду! Добова норма – з розрахунку: не менше 4% від вашої ваги.

✅ Ведіть щоденник фізичної активності, щоб розуміти: чи достатньо ви рухаєтесь, особливо, якщо у вас "сидячий" спосіб діяльності. Робіть ранкові руханки. Більше ходіть пішки.

✅ Намагайтеся спати щонайменше вісім годин, адже здоровий сон найкращий спосіб запобігання різним захворюванням.

✅ Регулярно контролюйте свою вагу й окружність талії. Це допоможе вам зрозуміти: чи немає у вас зайвої ваги і чи потрібно вам схуднути.

Якщо вам не вдається самостійно схуднути, зверніться по допомогу до свого сімейного лікаря. Він допоможе оцінити ваш стан, направити на базові обстеження та порадить, до яких спеціалістів варто звернутися у подальшому.

Comments


bottom of page