У Львівські області в 2,2 рази зросла кількість осіб уражених педикульозом - впродовж 6 місяців 2023 року на території Львівської області зареєстровано 183 випадки захворювання на педикульоз проти 85 випадків в аналогічному періоді минулого року.
Найбільша ураженість педикульозом реєструється серед дітей до 17 років – 106 осіб, що становить 57,9% від усієї кількості уражених педикульозом, серед дорослого населення зареєстровано 77 осіб уражених педикульозом – 42,1%. Серед дітей найбільше уражених педикульозом у віковій категорії 10-14 років – 45 осіб (42,5%), на другому місці знаходиться вікова категорія 5-9 років – 32 особи (30,2%), далі діти 15-17 років – 15 осіб (14,1%), 1-4 роки – 11 осіб (10,4%) та до 1 року – 3 особи (2,8%).
Профілактика педикульозу та боротьба з ним має вагоме протиепідемічне значення, оскільки:
Воші являються переносниками збудників волинської гарячки, висипного та поворотного тифу.
При розчісування шкіри в місцях укусів вошей та попаданні інфекції через ранки виникають гнійничкові ураження, при значному поширенні можливе збільшення лімфатичних вузлів.
Внаслідок укусів вошей можлива поява на шкірі еритем, везикул, папул, які можуть приймати характер хронічного дерматиту.
Актуальність педикульозу обумовлюється тим, що цією хворобою може інфікуватися кожен, незалежно від соціального становища.
Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого волоссям, при користуванні спільними з ураженими педикульозом речами – одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.
Під час близького контакту комаха переповзає з однієї голови на іншу та продовжує свій життєвий цикл вже на новому місці. В будь-яких організованих колективах (садках, таборах, школах, інтернатах) контактність дітей дуже висока, тому при таких умовах часто виявляється масове зараження вошами. Близький контакт можливий й на дитячих ігрових майданчиках під час ігор, в гостях, на дитячих святах і т.д.
Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, перукарнях, лазнях, басейнах, магазині, по місцю навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та не виконання правил особистої гігієни.
Педикульоз в народі називають вошивістю. Назва утворюється від латинського слова «pediculus», переводиться як «воша». Це паразитарне захворювання шкіри, волосяного покриву людини. Розрізняють головну, лобкову та платтяну вошу, які поселяються відповідно на волоссі голови або лобка, а також в одязі. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом, лобковими – фтиріозом.
Паразитування вошей на голові викликає досить сильний свербіж, який найбільш інтенсивний в області скронь, потилиці, за вухами. Свербіж волосистої частини голови виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись збудники інфекційних хвороб. Так останні потрапляють в кров людини, інфікуючи її.
Воші протягом свого життя перебувають на тілі людини і живляться її кров'ю, при своєму розвитку проходять 3 стадії: яйце-гнида, личинка і статевозріла воша. Яйце має довгасту форму (1,0-1,5 мм), жовтувато-білого кольору, міцно склеєне з волоссям. Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині, у т.ч. синтетичній. Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самців.
Платтяна воша має довжину тіла: у самиці – 2,3-4,75 мм, самця – 2,1-3,7 мм. Живе у білизні людини, при великій кількості може селитися в одязі, постільній білизні, панчохах, взутті. Для кровосмоктання платтяні воші виходять на шкіру, для відкладання яєць скупчуються у найтепліших місцях-зборках, швах та інших. Самиця платтяної воші відкладає яйця купками по 6-14 штук на день (200-300 штук за життя). Яйця міцно з'єднанні з тканиною. Тривалість життя воші - 32-46 діб.
Головна воша найчастіше живе у волосистій частині голови, в основному, на скронях, потилиці, тім'ї, але може зустрічатися також на тілі, одязі, білизні. Самиця відкладає на волоссі до 4 яєць на день (150 яєць за життя), які біля кореня дуже міцно зв'язані з волоссям за рахунок речовини, що виділяє самиця. Тривалість життя дорослих вошей 27-38 діб. При значній завошивленості людини воші можуть переповзати по підлозі та по різним предметам, на яких вони можуть зберігати життєздатність впродовж 2 діб.
Появу вошей слід попереджувати:
Суворо дотримуватись правил особистої гігієни.
Проводити систематичне прибирання приміщень.
Утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.
Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.
В дитячих організованих колективах огляд дітей на педикульоз повинен регулярно проводитися медпрацівником або вихователем, однак і батьки повинні оглядати голову дитини незалежно від того, чи відвідує вона дитячий заклад.
Якщо, не дивлячись на заходи особистої гігієни, воші та гниди все-таки з’явились, їх необхідно знищувати. Боротьба з вошивістю включає комплекс заходів із знищення вошей (дезінсекційні заходи) на:
· тілі людини,
· одязі,
· постільних речах (матрац, ковдра, подушка),
· поверхнях в приміщеннях.
Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають наступні методи боротьби:
Хімічний метод.
Через аптечну мережу реалізується широкий асортимент протипедикульозних препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. Важливо дотримуватися інструкції із застосування того чи іншого препарату та слідкувати за терміном його придатності.
Механічний метод.
Деяким категоріям завошивлених осіб використання педикулоцидів не рекомендовано, наприклад, для дітей молодших 5-ти років, вагітних жінок та тих, які мають немовлят на грудному вигодовуванні, осіб з алергічними захворюваннями. Для цих завошивлених осіб рекомендовано використання механічного методу: миття тіла, вичісування вошей густим гребнем, стрижка та гоління.
Оскільки головні воші можуть знаходитись не тільки на волосяній частині голови, але й на інших частинах тіла, після протипедикульозної обробки необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням мийних засобів.
Фізичний метод.
Із фізичних методів використовують обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими.
Завошивлену білизну необхідно кип’ятити в 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки.
Для обробки одягу та постільних речей застосовують переважно камерну дезінсекцію, яку проводять в ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
Ефект боротьби з вошами буде досягнутий лише при умові одночасного знищення їх на голові, тілі, білизні, одязі та інших речах.
При виявленні педикульозу слід звертатися до структурних підрозділів Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», фахівці яких проведуть необхідний комплекс протиепідемічних заходів, у тому числі протипедикульозну обробку, камерне знезараження одягу та постільних речей.
Лікар-дезінфекціоніст відділу епідеміологічного
нагляду (спостереження) та профілактики
інфекційних хвороб ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» Ірина СИСУН
Comments