Мета Міжнародного дня боротьби з пестицидами – привернути увагу світової громадськості до вирішення проблем, що виникли в результаті виробництва та використання цих небезпечних хімікатів.
Незважаючи на збирання високих врожаїв, використання пестицидів призвело до значного забруднення навколишнього природного середовища в цілому світі.
Пестициди здатні циркулювати в навколишньому середовищі тривалий час – деякі до 40 років і більше!
Наслідки такого впливу на довкілля ведуть до різних мутацій і захворювань у людей і тварин, до порушення репродуктивної функції, гормональної системи та імунного статусу, а також до онкологічних захворювань і вроджених дефектів.
Отже, при використанні пестицидів необхідно чітко дотримуватися відповідних вимог санітарного законодавства, аби не шкодити навколишньому середовищу та здоров`ю людини.
До організму людини пестициди потрапляють через шкіру, дихальні шляхи чи шлунково-кишковий тракт; при безпосередній роботі з ними, або через їжу, питну воду.
Зовнішній вплив на людину проявляється як симптоми подразнювального характеру (почервоніння, свербіж, прищі тощо) або як алергічна реакції шкіри (почервоніння, набрякання чи пухирі).
Вплив на внутрішні органи людини залежить від кількості пестицидів, які потрапляють в організм з продуктами харчування чи питною водою. При надходженні з продуктами харчування спостерігаються спазми в кишківнику, нудота, блювота, діарея тощо.
Пестициди можуть міститися не лише в продуктах рослинного походження, а й у молочній та м’ясній продукції, які потрапляють в організм тварини з кормами.
Для запобігання негативним наслідкам впливу харчових продуктів необхідно вживати такі заходи:
• ретельно мити овочі та фрукти в проточній воді щіткою, зрізати шкірку;
• варити або пекти продукти – термічна обробка зменшує кількість залишків деяких пестицидів;
• уникати рибної ловлі на водоймах, забруднених стоками з сільськогосподарських угідь, оброблених отрутохімікатами;
• не збирати дикорослі плоди та ягоди біля доріг, ділянок відчуження або полезахисних смуг, які могли бути оброблені пестицидами.
При внесенні в ґрунт певна кількість пестицидів може потрапити з талими, дощовими та ґрунтовими водами до водойм та забруднювати поверхневі води, які використовуються для централізованого господарсько-питного водопостачання.
При цьому, якщо в міських мережах водопостачання якість води постійно перебуває під контролем, то про воду в сільських, громадських чи приватних криницях цього сказати не можна.
Довідатися про якість води в криницях можливо тільки за результатами лабораторного дослідження.
Дослідження з виявлення пестицидів спрямовані на оцінку їхньої присутності в продуктах харчування, воді, ґрунті та навколишньому середовищі. Вони допомагають визначити рівні залишків пестицидів, їхній вплив на здоров’я людей і екосистему.
Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб проводить низку досліджень з метою виявлення пестицидів.
Більше інформації:
на сайті Центру https://www.cdc.lviv.ua/services
за посиланням – http://surl.li/qcumsq
+38 (099) 639-80-11
Адреса Центру: м. Львів, вул. Круп'ярська, 27
Comments