top of page

Правда про вакцинацію: факти проти міфів

Раніше, ще до появи інтернету, люди мали обмежений доступ до інформації. Через це з’являлися міфи в галузі медицини.

У наші часи із розвитком соціальних мереж і великим потоком інформації розповсюджувати їх стало ще простіше.

Від неперевірених тверджень до маніпулятивних повідомлень невігласи чи звичайні російські ботоферми намагаються підірвати довіру до офіційної медицини, зокрема вакцинації.

Тому сьогодні ми розповідаємо найголовніше про вакцинацію — мовою фактів і цифр, спростовуючи міфи.

Вакцинація зміцнює імунітет


Інфекційні хвороби навантажують імунітет у сотні разів більше, ніж під час щеплення. Навіть одночасне введення вакцин проти 10 хвороб залучає лише 0,1% імунної системи.

Вакцини містять ослаблені або вбиті збудники, їхні аналоги або продукти життєдіяльності. Цього достатньо для вироблення антитіл без шкоди для здоров'я. Тому неправдою є міф про те, що вакцини начебто перевантажують імунну систему.



Щеплення — найкращий захист

Природний шлях набути імунітет і просто перехворіти — це ризик наразитися на додаткові ускладнення хвороби. Наприклад, це може бути зупинка дихання в немовлят, хворих на кашлюк, або параліч після поліомієліту. Після перенесеного правця розвивається природний імунітет, але летальність становить до 80%.

Вакцинація не шкодить психічному здоров’ю

Дослідження, проведені провідними міжнародними установами, спростували будь-який зв'язок між вакцинами та розладами аутичного спектру. Вакцини навпаки захищають від інфекцій, які можуть спричинити неврологічні ускладнення.

Грудне вигодовування не заміняє вакцинації

Материнське молоко важливе для здоров'я дитини, адже містить набір поживних речовин та антитіла, які допомагають дитині сформувати міцну імунну систему. Водночас захист, який воно дає, є короткочасним і не замінює вакцинації проти небезпечних інфекцій, таких як кір, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець тощо.

Цільноклітинна вакцина АКДП — безпечна і дієва

І АКДП (цільноклитинна), і АаКДП (ацелюлярна) безпечні та ефективні вакцини. Якщо цільноклітинна АКДП дає триваліший імунітет, то після АаКДП менші шанси на незначні місцеві реакції (наприклад, температуру, біль чи припухлість у місці ін’єкції).

Вакцинація важлива завжди

Національний календар профілактичних щеплень визначає оптимальний час для вакцинації. Навіть якщо ви пропустили щеплення, лікар допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації, щоб надолужити пропущене.

Надзвичайно важливо вакцинуватися в передепідемічний сезон інфекцій — саме так можна набути імунітет.

Важливо вакцинуватися від усіх хвороб за календарем щеплень

Хоча деякі хвороби стали рідкісними завдяки колективному імунітету, ризик для невакцинованих залишається високим. Низьке охоплення вакцинацією в Україні призводить до спалахів небезпечних хвороб, як-от кашлюк і кір. Натомість охоплення в 95% допомогло б узяти ці хвороби під контроль.

Ризик ускладнень від інфекцій набагато вищий, ніж ризик реакцій після щеплення

Вакцини можуть викликати незначні реакції, як біль у місці ін’єкції чи температура, але ризик серйозних ускладнень після хвороб у невакцинованих набагато вищий. Наприклад, кір викликає серйозні порушення у 5% невакцинованих хворих, тоді як імовірність тяжких реакцій після щеплення — один на мільйон.

Хронічні хвороби — це показання до вакцинації, а не навпаки

Люди, а надто діти, з хронічними захворюваннями, астмою чи діабетом, мають підвищений ризик тяжкого перебігу інфекцій. Крім того, вони більш чутливі до власне інфекцій. Тому саме їм вакцинація потрібна в першу чергу.

Профілактична вакцинація — безоплатна

Усі вакцини за календарем щеплень в Україні є безоплатними для громадян. Щоб вакцинуватися, зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта або у найближчий заклад охорони здоров'я. Вакцина є в достатній кількості в усіх регіонах.


コメント


bottom of page