top of page

Радон – природний радіоактивний газ, без запаху, кольору і смаку, який може бути присутній у великих концентраціях у приміщеннях житлових будинків та на робочих місцях

Більше 75% сумарної дози від усіх джерел опромінення у населення формується за рахунок цього природного радіоактивного газу.

Він є головною причиною розвитку раку легень. При вдиханні радіоактивні частинки осідають на клітини епітелію дихальних шляхів, що може супроводжуватися пошкодженням їх ДНК та викликає від 3 до 14% всіх випадків раку легень.

 Смертність від раку легень, спричиненого радоном-222 у повітрі приміщень, на території України обумовлює до 8 тисяч випадків щорічно. Люди, що курять, мають більший ризик захворіти.

Радон потрапляє в приміщення через щілини в підлозі і стінах, негерметизовані ущільнення технологічних отворів навколо труб або кабелів, через пори в стінах із пустотілих блоків, через внутрішні водозбірники і дренажні системи. Концентрація радону значно вища в підвалах, цокольних та житлових приміщеннях, що межують з поверхнею ґрунту.


Для населення можна рекомендувати декілька відносно простих способів зниження концентрації радону:

  • більш інтенсивна вентиляція (провітрювання) підпідлогового простору;

  • запобігання надходження радону із підвального простору в житлові приміщення;

  • ліквідація щілин у стінах і підлозі;

  • покращення вентиляції будівлі в цілому, що дозволить знизити концентрацію радону в середині приміщень більш ніж на 50%.

Примусова вентиляція забезпечить більш суттєве зниження концентрації радону.

З метою проведення моніторингу радону для зменшення його впливу на здоров’я Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб придбав сучасний професійний детектор AlphaGUARD DF2000 для достовірного визначення концентрації радону в повітрі житлових, виробничих та інших приміщень, де можуть проживати або перебувати люди.

Згідно з вимогами Наказу МОЗ України від 25.09.20 року №2205 «Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти», а також враховуючи вимоги воєнного часу щодо облаштування укриттів у закладах освіти, фахівці лабораторії фізичних факторів розпочали проводити вимірювання потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання та концентрації радону-222 у повітрі підвальних приміщень, найпростіших укриттів та приміщень навчальних класів шкіл Львівської області.





















Yorumlar


bottom of page