Основні фактори ризику раку шийки матки:
▪️ інфекція, спричинена вірусом папіломи людини;
▪️ наявність ВІЛ/СНІД чи інших захворювань імунодефіцитного характеру;
▪️ наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом;
▪️ наявність захворювання на рак шийки матки у сім’ї;
▪️ ранній початок статевого життя (до 18 років);
▪️ рання вагітність (до 20 років);
▪️ куріння;
▪️ малоактивний спосіб життя;
▪️ тривалий стрес.
Наявність факторів ризику не означає, що жінка обов’язково захворіє на рак шийки матки, проте це збільшує ймовірність розвитку хвороби.
Рак шийки матки зазвичай розвивається повільно і на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг.
З розвитком хвороби можуть з’являтися симптоми, такі як вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи; водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах; біль у ділянці малого тазу; біль під час статевого акту.
У подальшому можуть бути набряки ніг, проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника, поява крові у сечі, втрата маси тіла.
При появі будь-яких симптомів, важливо звернутися до лікаря по медичну допомогу. Адже рак шийки матки можна вилікувати, якщо його діагностувати та лікувати на ранніх стадіях.
Ефективними засобами профілактики раку шийки матки є:
✔️ вакцинація проти вірусу папіломи людини;
✔️ регулярні скринінгові обстеження;
✔️ безпечне статеве життя.
Що варто знати про вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ)
Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: «Церварикс» та «Гардасил».
«Церварикс» забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18 (на їхню частку припадає 70% випадків раку шийки матки та 90% анального раку).
«Гардасил», окрім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою (у 90% випадків) причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок).
Варто знати: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину «Гардасил 9», яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. У багатьох країнах світу відбувся перехід на використання цієї вакцини.
На український комерційний ринок вона наразі не зайшла. У 2024 році доступна для окремих категорій пацієнтів у рамках регіональних програм з імунізації.
Вакцинувати дівчат і хлопців згідно з інструкціями до вакцин проти ВПЛ можна з 9 років.
Розпочати курс щеплень можна й пізніше (у країнах ЄС вік початку вакцинації варіює від 9 до 12 років), головне – за можливості розпочати вакцинацію до початку статевого життя. У такому випадку щеплення буде максимально ефективним.
Джерело: Національний портал з імунізації https://vaccine.org.ua/infect.../virus-papilomy-lyudyny-vpl/
Профілактика раку шийки матки – найкращий спосіб подбати про власне здоров’я. Оскільки, здоров’я є найвище багатство людини!
Commenti