Стан сфери ментального здоров’я в Україні
- Nadia Verstiuk
- 21 жовт. 2024 р.
- Читати 3 хв
40 провідних експертів з 12 країн понад рік досліджували стан сфери ментального здоров’я в Україні. Працювали у п’яти робочих групах, провели десятки аналітичних зустрічей. За підсумками сформували своє фахове бачення можливостей змін.
Всі стратегічні рекомендації відображені у звіті Комісії журналу The Lancet Psychiatry The Lancet з питань психічного здоров'я в Україні.
Документ було представлено під час Форуму із психічного здоров’я ВООЗ у Женеві.
«Рекомендації Комісії журнал The Lancet Psychiatry узгоджуються з принципами візійного документа, який ми презентували в червні цього року: Цільова модель системи у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Вона вже проростає у фундаментальні рішення: нещодавно зареєстровано законопроєкт про психічне здоров'я та вже ухвалено Урядом План заходів з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні. Перетворення замінять застарілу психіатрію радянських часів на сучасну систему, яка ставить на перше місце людину та громаду», - наголосила під час представлення звіту керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Оксана Збітнєва.
До складу комісії увійшли лікарі, науковці, економісти, правозахисники, фахівці з ментального здоров’я. Кожна з робочих груп включала і українських експертів, серед них:
- професорка, докторка медичних наук, Ірина Пінчук, директорка Інституту психіатрії КНУ ім. Т. Шевченка, президентка Асоціації психіатрів України
- Аліса Ладик-Бризгалова, керівниця напрямку психічного здоровʼя бюро ВООЗ в Україні World Health Organization Ukraine
- Вікторія Колоколова, медична аналітикиня Координаційний центр КМУ / Mental Health UA
- Юлія Ячник, фахівчиня Інституту психіатрії КНУ ім. Т. Шевченка
- професор, доктор економічних наук, Володимир Вірченко, керівник Міждисциплінарного аналітичного центру соціально-економічного добробуту та психічного здоров'я КНУ ім. Т. Шевченка
- Станіслав Чумак, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Інституту психіатрії КНУ ім. Т. Шевченка
- Ольга Мишаківська, кандидатка медичних наук, старша наукова співробітниця Інституту психіатрії КНУ ім. Т. Шевченка
- Світлана Камінська, кандидатка психологічних наук, наукова співробітниця Інституту психіатрії КНУ ім. Т. Шевченка
Експертні групи розробляли рішення, що дали б відповідь на потреби вже зараз, під час війни, а також стали б основою для довгострокової трансформації, готуючи систему до майбутніх викликів.
Зокрема, ключові рекомендації передбачають:
перехід до послуг на рівні громади
збільшення фінансування з акцентом на превенцію
фокус на попередженні і профілактика ризиків, а не кризовому реагуванні
розвиток підтриманого проживання для людей із тяжкими психічними розладами, як альтернативу інституціональним психіатричним закладам, таким як психоневрологічні інтернати або психіатричні лікарні
фокус на мультидисциплінарність у формуванні команд та при підготовці фахівців
діджиталізацію, впровадження телемедицини
залучення міжнародної допомоги
масштабування короткострокових психологічних втручань для людей з поширеними ментальними розладами
продовження інтеграції ментального здоров'я в первинну медичну допомогу
оновлення програм підготовки спеціалістів та розвиток нових спеціалізацій
створення сучасної науково-дослідницької інфраструктури
приведення законодавства у відповідність міжнародним стандартам
Робота експертних груп здійснювалась за підтримки World Health Organization (WHO). Висновки Комісії безумовно допоможуть удосконалити сферу ментального здоров'я в Україні, забезпечивши її відповідність як теперішнім, так і майбутнім викликам.
Дякуємо редакції журналу The Lancet Psychiatry, зокрема Джоан Марш, за цю спільну ініціативу. Окремі слова вдячності професорці Ірині Пінчук, професору Норберту Скокаускасу та професору Беннету Левенталю, чиє керівництво перетворило цей проєкт на реальність.
«Ми рішуче налаштовані, що Україна не буде виховувати «покоління війни» чи «дітей війни». Наша мета - творити історію, в якій горе перетворюється на силу, а особиста стійкість стає основою витривалості нашої нації. У 2022 році перша леді Олена Зеленська започаткувала Всеукраїнську програму ментального здоров'я Ти як? – ініціативу, спрямовану на вирішення як нагальних, так і довгострокових потреб людей, які постраждали від війни. Важливо, що ми будуємо цю систему на основі найкращих світових доказів та практик», - зазначила Оксана Збітнєва.
Повний текст звіту Комісії доступний за посиланням: https://bit.ly/3BLbgfl
Відео презентації звіту можна подивитися тут: https://www.who.int/.../launch-of-the-lancet-psychiatry...
Comments