Сьогодні люди перестали боятися інфекцій, проти яких було винайдено вакцини. Дехто навіть дозволяє собі відмовитися від щеплень під впливом дезінформації та ворожих маніпуляцій
- Nadia Verstiuk
- 4 жовт. 2024 р.
- Читати 3 хв
Хоч ми й не бачимо дії вакцин, вони бережуть наше здоров’я. Відмова від них – це загроза не лише для вас, але й для людей довкола. Вакцинація – це ключовий інструмент для запобігання епідеміям, ускладненням і смертям від захворювань, яких можна уникнути завдяки щепленням.
Тезу про дієвість і важливість вакцинації підтверджує історія людства. Поки у 1963 році не розробили вакцину проти кору, епідемії цієї хвороби виникали кожні 2-3 роки. Понад 2,6 млн людей помирали від кору кожен рік. Або поліомієліт – ця хвороба може викликати параліч всього за кілька годин. Вона забирає життя близько 5-10% паралізованих. На початку 1950-х років поліомієліт спричиняв понад 15 000 випадків паралічу щороку. Після появи вакцини кількість випадків різко скоротилася. З 1979 року у США не зафіксовано жодного випадку поліомієліту, а в усьому світі ця хвороба майже повністю викорінена. Пандемії грипу були звичним явищем до поширення вакцини в 1945 році. Наприклад, так звана «іспанка» забрала понад 20 млн життів у 1918-1919 роках. Поява вакцини докорінно ссе змінила. У 2018-2019 роках вона запобігла близько 4,4 млн випадкам захворювань на грип, мільйонам звернення до лікарів і десятками тисяч госпіталізацій.
Відмова від щеплення руйнує колективний імунітет
Масова відмова від вакцинації – це передвісник того, що хвороби можуть почати поширюватися знову. Це ставить під загрозу всіх: не лише невакцинованих, а й тих, хто не може отримати щеплення через постійні чи тимчасові медичні протипоказання.
Тому колективний імунітет – це захист усіх. Особливо це стосується вразливих верств населення:
Дітей;
Літніх людей;
Людей з хронічними захворюваннями.
Колективний імунітет продемонстрував свою силу під час глобальної кампанії з ліквідації натуральної віспи, яка у 1940-1960-х роках, до початку кампанії, забирала близько 2 мільйонів життів щороку. Завдяки масовій вакцинації, останній випадок віспи був зафіксований у 1977 році, а в 1980 році ВООЗ офіційно оголосила про повне викорінення хвороби. Високий рівень колективної імунізації унеможливив подальше поширення вірусу.
Відсутність вакцинації веде до смерті від кашлюку, дифтерії й правця
Кашлюк є смертельно небезпечним для немовлят, оскільки може викликати апное (тимчасову зупинку дихання) та призвести до летальних випадків. До впровадження обов’язкової вакцинації кожна десята інфікована дитина помирала, а зараз кількість випадків зменшилася у 150 разів. Проте навіть сьогодні кашлюк щороку забирає 160 000 життів, переважно дітей до одного року. В Україні у 2024 році зареєстровано 6073 випадки кашлюку за вісім місяців. Це число майже у 22 рази більша, ніж за аналогічний період минулого року.
За інфікування дифтерією в невакцинованих людей без належної допомоги летальність становить 29%. Також є висока ймовірність інвалідності.
Якщо у неонатальний період (від народження до закінчення повних 28 діб життя) у дитини виникає правець, то ймовірність летальності – 80%. У випадку, коли мати дитини вакцинована, ймовірність захворіти у новонародженого на 88% нижча. Також за таких умов перебіг захворювання буде легшим, а смертність знижуються на 92%.
А оскільки правець не передається від людини до людини, то колективного імунітету від нього не існує, і вакцинація — єдиний спосіб захиститися від цієї хвороби.
Пам’ятайте: до початку вакцинації у віці двох місяців захист новонародженого від кашлюку, дифтерії та правця повністю залежить від матері й того, чи вакцинована вона проти цих хвороб.
А загалом, кожна дитина в Україні має отримати щеплення проти десяти небезпечних інфекцій за Національним календарем профілактичних щеплень: проти гепатиту B, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу B. https://tinyurl.com/bdd9jtm2
Вакцинуватися мають і дорослі. Наприклад, проти правця та дифтерії треба робити ревакцинацію кожні 10 років.
Якщо ви пропустили планове щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря – він складе для вас індивідуальний графік вакцинації.
Comentários