top of page

У мобільності – сила!

16 грудня, у Києві відбулася фінальна конференція проєкту «Забезпечення доступу до життєво необхідної медичної допомоги на сході України».

У заході взяла участь фахівчиня Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб  Оксана Кунинець Oksana Kuninets.

Проєкт реалізовано Благодійним фондом «Здорові рішення для відкритого суспільства» у співпраці з міжнародною гуманітарною організацією CARE, за фінансової підтримки фонду Else Kroner-Fresenius-Stiftung та Міністерства закордонних справ Люксембургу.

Мета цього проєкту – забезпечення доступу до медичної допомоги для мешканців віддалених громад, де немає амбулаторій та можливості отримати допомогу на постійній основі.

Проєкт розпочав свою роботу в березні 2024 року у Краматорській громаді. За доволі невеликий час проведено колосальну роботу.

Оглянуто 4642 пацієнти, з них первинно – 3526, повторно – 1116. На вторинний рівень скеровано 690 пацієнтів, з них 56 – на госпіталізацію.

Мобільними бригадами вперше виявлено 50 пацієнтів з підвищеним артеріальним тиском, 52 пацієнти з підвищеним рівнем глюкози. Під час виїздів оглянуто 421 людину з інвалідністю, 166 осіб з числа внутрішньо переміщених, 2183 пацієнтів віку 65+ (47%).

Як результат: вдалося охопити профілактичними оглядами нетранспортабельних пацієнтів, пацієнтів з віддалених селищ, пацієнтів похилого віку.

Завдяки проєкту проводили скринінгову ультразвукову діагностику на первинному рівні (приблизно у кожного 5-го пацієнта виявлялося відхилення від норми з подальшим скеруванням на додаткове обстеження). Окрім того, пацієнти забезпечувалися ліками безкоштовно, що дозволяло одразу розпочати лікування.

Мобільні бригади первинної ланки стають прикладом міжсекторальної співпраці. До роботи долучаються працівники соціальних служб, психологи, лікарі-вузькопрофільні спеціалісти, як-от акушер-гінекологи.

Проєкт дає можливість не лише наблизити медичну послугу до пацієнта, але й забезпечити професійний розвиток медичним працівникам, удосконалити навички, здобути нові знання.

Усі спікери у своїх виступах відзначили: мобільні бригади довели свою ефективність, як ключовий елемент системи охорони здоров'я в умовах війни, і можуть забезпечити надання медичних послуг на перехідний період повоєнного відновлення.

Міністерством охорони здоровꞌя розглядається внесення змін до ліцензійних умов щодо організації діяльності міждисциплінарних мобільних бригад. А світова спільнота цікавиться досвідом України з організації медичної допомоги населенню в умовах війни.

До громад прозвучав заклик: брати активнішу участь у розвитку мобільних медичних послуг, адже кому, як не їм, на місцях, відомі найбільші потреби і запити мешканців.

Організація роботи мобільної бригади спеціалістів-медиків, оснащеної сучасним автомобілем високої прохідності, діагностичним обладнанням нового покоління – вартує дорого.

Тому, необхідно визначати, у яких випадках залучати до надання медичної медичної допомоги мобільні бригади: чи це високогірні/віддалені райони, чи райони, де відсутні/зруйновані заклади первинної медико-санітарної допомоги. Чи дешевше організувати доїзд пацієнтів до закладів охорони здоров'я. Рішення – за громадами!

Ключова теза конференції – більше 70% пацієнтів, яким надають медичну допомогу мобільні бригади – це пацієнти з неінфекційними захворюваннями.

Такі послуги для цих пацієнтів мають бути сталими! Тоді робота буде ефективною! І на благо громадського здоров'я!



Comments


bottom of page