top of page

У світі існують сотні вакцин. Чи є серед них «кращі»?

У світі існують сотні вакцин, які виготовляють понад 90 виробників із десятків країн. Лише тих, які мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), налічується 272 найменування.

Чи є серед них «кращі»? Відповідь очевидна: найкраща вакцина — та, яку ви отримали. Чому? Бо всі вакцини проходять суворий контроль перед тим, як почати рятувати життя.

Вакцинація — це одна з найважливіших медичних інновацій, яка вже десятиліттями захищає мільйони людей від небезпечних інфекційних хвороб.

За останні 50 років щеплення допомогли зберегти загалом близько 9 мільярдів років життя.

Сьогодні дитина віком до 10 років має на 40% більше шансів дожити до наступного дня народження, ніж дитина 50 років тому. Щороку вакцинація рятує 2–3 мільйони життів.

Як перевіряють вакцини на безпеку та ефективність?

Усі вакцини проходять багаторівневі клінічні випробування. Перед реєстрацією нові препарати тестують на тисячах добровольців, перевіряючи їхню здатність захищати від хвороби та аналізуючи можливі побічні ефекти. Вакцини, дозволені до використання в Україні, також мають прекваліфікацію ВООЗ, і відповідають міжнародним стандартам якості й безпеки.

Реєстрація вакцин в Україні

В Україні вакцини реєструє Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) на основі висновків Державного експертного центру МОЗ (ДЕЦ). Після реєстрації триває постійний моніторинг через Автоматизовану інформаційну систему з фармаконагляду ДЕЦ. Цей процес допомагає виявляти побічні ефекти і відстежувати тривалу ефективність вакцини, а це гарантує додатковий рівень безпеки вакцин для людей.

Однаково якісні вакцини від різних виробників

Нині в Україні проводять кампанію з додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця людей, які пропустили планові щеплення у попередні роки. Для цього використовують вакцини індійського та французького виробництва.

Індійська вакцина АКДП містить цільноклітинний кашлюковий компонент із більшою кількістю антигенів, що формує сильніший імунний захист. Проте можливі вираженіші місцеві реакції, наприклад, почервоніння чи набряк у місці введення.

Французька вакцина містить менше антигенів, через що місцеві реакції менш виражені, водночас ефективність препарату залишається високою.

Обидві вакцини забезпечують необхідний рівень захисту. Це доведено шляхом тривалого процесу тестування та перевірки вакцин перед тим, як вони отримують реєстрацію та дозвіл на використання в Україні.

Чому вакцинація важлива?

Вакцинація не тільки захищає вас і ваших близьких, а й сприяє формуванню колективного імунітету за умови охоплення щепленнями в країні на рівні не нижче 95%.

Щеплення за Календарем профілактичних щеплень проводяться безоплатно.

Захистіть себе та своїх рідних вже сьогодні!


Міністерство охорони здоров'я України  

Центр громадського здоров’я України 

UNICEF Ukraine 

World Health Organization Ukraine 

Національний портал з імунізації 

Comments


bottom of page