Інфекційні хвороби залишаються значною медичною, соціальною та економічною проблемою для світового суспільства. За причиною смертності інфекційні хвороби займають одне з перших місць після серцево-судинних та онкологічних хвороб.
Найбільш дієвим заходом боротьби з інфекційними хворобами у світі є імунопрофілактика. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала імунопрофілактику одним з найуспішніших і економічно ефективних заходів у сфері громадського здоров’я. Кожна країна має свій Календар щеплень і визначає перелік інфекційних хвороб, проти яких проводиться імунопрофілактика.
Міністерства охорони здоров’я України наказом від 19.07.1995 №133 «Про затвердження Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» (зі змінами, внесеними наказом МОЗ України від 25.02.2020 року № 521) затверджено Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб (далі - Перелік).
Згідно з Переліком до небезпечних інфекцій віднесено 26 інфекційних хвороб.
З метою запобігання на території держави поширенню інфекційних хвороб, яким можна запобігти засобами імунопрофілактики, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2011 за № 1159/19897, затверджено Календар профілактичних щеплень в Україні (далі - Календар).
До Календаря входить обов’язкова вакцинація проти 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правцю, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції.
Крім обов'язкових, Календарем визначені рекомендовані щеплення проти вітряної віспи, гепатиту А, гепатиту В, грипу, пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, папіломавірусної інфекції, ротавірусної інфекції та проти хвороб, для імунопрофілактики яких існує вакцина, зареєстрована в Україні.
Розділом IV Календаря визначено щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями. До таких відносяться щеплення для профілактики туляремії, бруцельозу, гарячки Ку, кліщового енцефаліту, чуми, черевного тифу, жовтої лихоманки, сказу, сибірської виразки тощо.
Профілактичні заходи щодо недопущення інфікування на небезпечні інфекційні хвороби:
1. Всім мандрівникам, що перетинають кордон, рекомендовано отримати щеплення, визначені календарем щеплень країни проживання.
2. Уникати близьких контактів з людьми, які мають ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції.
3. Дотримуватись правил особистої гігієни: мити руки з милом, особливо після користування туалетом і перед їжею, використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни.
4. Під час подорожі споживати бутильовану воду та харчові продукти належної якості.
5. Уникати споживання сирих продуктів або їжі вуличної торгівлі, мити овочі та фрукти перед споживанням.
6. Використовувати бар'єрні контрацептиви для запобігання передачі статевих інфекцій.
7. Уникати контакту з тваринами з ознаками хвороби.
8. У разі погіршення стану здоров’я, при перших ознаках виникнення інфекційної хвороби звертатися до найближчого закладу охорони здоров’я.
У разі, якщо з тих чи інших причин щеплення, передбачені Календарем, не отримано, необхідно звернутися до сімейного лікаря або закладу охорони здоров’я для надолуження пропущених щеплень.
Інформація щодо вірусів, які циркулюють в світі
За інформацією, отриманою від Європейського центру контролю та профілактики хвороб, станом на серпень 2024 року, в світі реєструється підвищення рівня захворюваності на віспу мавп (далі - mpox); коронавірусну хворобу (далі - COVID-19), спричинену вірусом SARS-CoV-2, зокрема новим підваріантом Omicron – «FLIRT»; геморагічну гарячку Західного Нілу та кір.
Особливої уваги потребує захворюваність на малярію серед мандрівників. Актуальність профілактики цього захворювання залишається надзвичайно важливою, особливо для тих, хто планує відвідати регіони з високим ризиком захворювання, зокрема тропічні і субтропічні зони Африки, Азії, Центральної і Південної Америки.
Інформація щодо цих інфекційних хвороб, рекомендації та профілактичні заходи щодо запобігання інфікування наведено нижче.
I. Віспа мавп (mpox).
14 серпня 2024 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я (далі -ВООЗ) після нещодавніх спалахів захворювання mpox у кількох країнах Африки оголошено надзвичайну ситуацію у сфері громадського здоров’я, що має міжнародне значення.
За інформацією ВООЗ збільшення кількості повідомлень про випадки mpox зумовлюється двома пов’язаними спалахами:
1) спалахами mpox в історично ендемічних частинах Демократичної республіки Конго (далі - ДРК), які вражають переважно дітей;
2) швидко поширюваним спалахом захворювання, спричиненого новим штамом mpox clade I, який отримав назву «clade Ib».
Штам «clade Ib» передається переважно статевим шляхом через спільні сексуальні контакти, географічно поширюючись у східних провінціях ДРК, а тепер вже і в сусідніх країнах. В Уганді, Кенії, Руанді та Бурунді зафіксовано перші за весь час випадки mpox. Проте, нові дані свідчать про те, що clade I може передаватися як статевим, так і не статевим шляхом, зокрема, при побутових контактах (можливо, через одяг, постільну білизну та посуд), що спричинило високу поширеність цього вірусу серед усіх вікових груп.
15 серпня 2024 року Швеція повідомила про один імпортований (завезений) випадок віспи мавп, викликаний вірусом віспи мавп клас Ib.
Оцінка ризику:
Враховуючи невизначеність масштабів передачі віспи мавп в уражених районах і відсутність переконливих доказів щодо різних шляхів передачі збудники хвороби, ймовірність інфікування для громадян Європейського Союзу та Європейської економічної зони (далі- ЄС/ЄЕЗ), які відвідують уражені країни та займаються діяльністю, яка передбачає тісний контакт з місцевими населенням, або проживають у постраждалих країнах вважається високою.
Рекомендації для громадян та мандрівників, щодо запобігання інфікування mpox.
Віспа мавп - це інфекційне захворювання, що викликається вірусом віспи мавп (mpox).
Передавання хвороби від людини людині, відбувається внаслідок тісного контакту з інфікованими збудником виділеннями з дихальних шляхів хворого, пошкодженнями шкіри інфікованої людини або з предметами, контамінованими (зараженими) біологічними рідинами чи матеріалами з осередків, де перебував хворий.
Перебігу хвороби можна поділити на два періоди:
перший – інвазивний, триває від 0 до 5 днів і характеризується лихоманкою, інтенсивним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів (відмінна ознака від вітряної віспи, кору та натуральної віспи), болем у спині, болі в м’язах, вираженою астенією;
другий – поява висипань на шкірі, які зазвичай з’являються протягом 1–3 днів після появи лихоманки і концентруються, здебільшого, на обличчі, у порожнині рота та кінцівках (долоні і підошви на ногах), а не на тулубі, статевих органах, кон'юнктиві, можливе ураження рогівки.
Враховуючи умови воєнного стану в Україні та пов’язані з цим суттєві міграційні потоки, спрямовані як із країни, так і в країну, можливим є виявлення захворювання на mpox всередині країни.
Профілактичні заходи щодо недопущення інфікування на віспу мавп:
1. Перед планування поїздки до країн Африканського континенту, перебування в яких пов'язане з високим ризиком захворювання на інфекційні хвороби, ознайомтесь з правилами в’їзду до цих країн.
2. Уникайте близького контакту з людьми, у яких є висип, схожий на той, що виникає при mpox.
3. Обирайте менш ризиковану сексуальну поведінку, обмежуючи кількість сексуальних партнерів.
4. Дотримуйтесь правил особистої гігієни та гігієни рук. Не користуйтесь чужими предметами особистої гігієни.
5. Зробіть щеплення проти mpox, якщо Ви належите до групи ризику У разі появи симптомів важливо терміново звернутися за медичною допомогою, а також сповістити контактних осіб.
6. Перед поїздкою подбайте про поліс медичного страхування для виїзду за кордон.
Що робити, якщо у вас є симптоми mpox або ви були поруч з людиною, хворою на mpox?
Якщо у вас є симптоми mpox або Ви мали тісний контакт з хворим на mpox поговоріть зі своїм сімейним лікарем щодо тестування та лікування. Європейський центр контролю та профілактики хвороб рекомендує вакцинацію для людей, які зазнали контакту з хворим на mpox, і для людей, які мають ризик зараження mpox.
II. Коронавірусна хвороба ( COVID-19 )
З травня 2024 року загальний рівень захворювання COVID-19, викликаного вірусом SARS-CoV-2 був відносно низьким, проте постійно реєструвався. Впродовж останніх місяців захворюваність зростає. Найчастіше хворіють і госпіталізовуються в лікарні люди віком 65 років і старше, це підкреслює факт, що вразливі групи населення залишаються під більш високим ризиком важкості перебігу захворювання.
Рекомендації для громадян та мандрівників щодо запобігання інфікування.
Коронавірусна хвороба (COVID-19) - інфекційне захворювання, яке викликається вірусом SARS-CoV-2.
Респіраторне захворювання, викликане коронавірусом SARS-CoV-2 реєструється на всіх континентах окрім Антарктиди.
SARS-CoV-2 поширюється здебільшого повітряно-краплинним шляхом, зокрема через кашель і чхання, а також торкання поверхонь, забруднених вірусом. Частинки, що містять вірус можна вдихнути або вони можуть осісти в носі та роті або в очах.
Клінічні особливості перебігу SARS-CoV-2 можуть відрізнятися в залежності від ступеня тяжкості, проте може бути безсимптомний перебіг хвороби. Серед поширених симптомів SARS-CoV-2 виділяють: лихоманку, кашель, загальну слабкість або стомлюваність, зміну або втрату смаку чи запаху, біль у горлі, головний біль, м'язові болі, пронос.
Найважчі випадки можуть призвести до задишки внаслідок пневмонії та гострого респіраторного дистрес-синдрому, а також до інших ускладнень, які потенційно можуть призвести до смерті.
Оцінка ризику для мандрівників.
Ризик для мандрівників залежить від:
1. Місця подорожі: рівень поширення SARS-CoV-2 може суттєво відрізнятися в залежності від країни чи регіону. Деякі країни можуть мати високі рівні захворюваності, а інші – низькі.
2. Рівня вакцинації: у регіонах з високим рівнем вакцинації ризик інфекції може бути нижчим. Також важливо враховувати, чи ви особисто вакциновані і чи отримали ви бустерні дози.
3. Останні варіанти вірусу: різні варіанти COVID-19 мають різний рівень передачі та тяжкість захворювання.
4. Тип транспорту і умови подорожі: Літаки, поїзди та автобуси можуть бути місцями з підвищеним ризиком зараження через закриті простори і близькість до інших людей.
Профілактичні заходи запобігання інфікування:
1. Найефективнішим способом профілактики COVID-19 є вакцинація. Вакцини проти COVID-19 показали свою ефективність у зниженні ризику інфікування та важких захворювань, викликаних вірусом SARS-CoV-2. Для отримання вакцини та консультації щодо її введення, необхідно звернутись перед поїздкою до вашого сімейного лікаря.
2. Уникайте тісного контакту з хворими людьми.
3. Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
4. Уникайте торкання очей, носа та рота.
5. Робіть регулярне вологе прибирання приміщення.
6. Провітрюйте приміщення щонайменше двічі на день.
7. Маски для обличчя: слід розглянути можливість носіння маски для обличчя в місцях скупчення людей, де неможливе фізичне дистанціювання.
8. Подбайте про поліс медичного страхування перед подорожжю. У разі погіршення самопочуття, зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я.
III. Гарячка Західного Нілу (ВЗН)
Хвороба найбільше поширена в Африці, Азії, Центральній Америці, Австралії, а також у США, Канаді та Мексиці.
У 2024 році станом на 11 вересня 15 країн Європи повідомили про 715 випадків інфікування людей вірусом ВЗН.
Про випадки повідомили з Італії (287), Греції (138), Албанії (74), Іспанії (54), Угорщини (43), Румунії (42), Сербії (27), Австрії (18), Франція (15), Туреччини (7), Хорватії (3), Болгарії (2), Німеччини (2), Косово (2) і Північної Македонії (1). У Європі 51 смерть зареєстрували Греція (17), Албанія (13), Італія (10), Іспанія (4), Румунія (3), Болгарія (2), Франція (1) і Сербія (1). Крім того, Словенія повідомила про три випадки інфікування людей ВЗН. Приблизно кожен 8 захворілий помер.
Кількість випадків, зареєстрованих цього року, перевищує середню місячну кількість випадків за останні 10 років.
Згідно з наявними даними, 59% випадків цього року припадало на осіб старше 65 років.
Рекомендації для громадян та мандрівників, щодо запобігання інфікування.
Геморагічна гарячка Західного Нілу — це вірусна хвороба, що найчастіше передається через укуси комарів.
Основним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є перелітні птахи, у крові яких є високі концентрації вірусу, значно менше значення як резервуар мають деякі дрібні ссавці, гризуни та кажани.
Поширення вірусу відбувається через укуси комарів людей та тварин.Сприйнятливість людей до хвороби є високою, хоча до 80 % людей переносить хворобу безсимптомно, дехто відчуває легкі ознаки простудного захворювання.
Приблизно у 20% хворих у проміжок між декілька днями та 2–3 тижнями після зараження, а найчастіше через 3-6 днів, можуть з'явитися симптоми, схожі на грип: висока температура, головний біль, біль у м'язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.
Оцінка ризику для мандрівників.
Ризик зараження для мандрівників залежить від країни, яку відвідують, сезону (комарі, що переносять вірус, більш активні в теплі місяці), стан здоров’я (люди з ослабленим імунітетом або хронічними захворюваннями можуть бути більш вразливими до важчих форм захворювання).
Профілактичні заходи запобігання інфікування:
1 Використання репелентів особливо в ранкові та вечірні години, коли комарі найбільш активні.
2 Носіння захисного одягу з довгими рукавами, штани і шкарпетки при відвідуванні місць виплоду комарів (заболочена місцевість, застійні водойми), щоб зменшити площу відкритих ділянок тіла. Світлі кольори одягу можуть бути менш привабливими для комарів.
3 Використання сіток для захисту від комарів, особливо під час сну. Це може бути особливо важливо, якщо ви перебуваєте в районах з високим ризиком або в умовах, де комарі можуть бути численними.
4 У пік комариного сезону зменшуйте час перебування на відкритому повітрі в ранкові та вечірні години, коли комарі найбільш активні.
5 Якщо Ви подорожуєте до районів з підвищеним ризиком, дізнайтеся про епідеміологічну ситуацію та слідкуйте за місцевими рекомендаціями щодо профілактики.
ІV. Кір
За останні 12 місяців, з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2024 року, 30 держав-членів ЄС/ЄЕЗ повідомили про 17 949 випадків кору, 13 871 (77,3%) з яких були лабораторно підтверджені.
Протягом 12 місяців ECDC повідомили про тринадцять смертей, пов’язаних із кором, у Румунії (12) та Ірландії (1).
Станом на середину вересня поточного року було зареєстровано кор в 16 країнах ЄС/ЄЕЗ: Австрії (502), Бельгії (530), Данії (25), Фінляндії (2), Франції (386), Німеччині (620), Ірландії (106, включаючи 1 смерть), Італії (809), Люксембургу (1), Нідерландах (156), Норвегії (10), Польщі (261), Португалії (35), Румунії (нові: 1 382; всього: 21 167, включаючи 18 смертей), Словаччинї (нові: 4; всього: 4), Швеції (нові: 3; всього: 26).
У 2024 році в країнах ЄС/ЄЕЗ було зареєстровано 19 смертей, пов’язаних із кором, у Румунії (18) та Ірландії (1).
Кількість випадків кору прогнозовано збільшуватиметься в ЄС/ЄЕЗ у найближчі місяці. Це пояснюється недостатнім рівнем охоплення вакцинацією проти кору у ряді країн ЄС (<95% у багатьох з цих країн), а також високою ймовірністю завізних випадків.
За 7 місяців 2024 року в Україні було зареєстровано 16 завізних випадків кору: 9 з Румунії (враховуючи транзит), 3 з Єгипту, 1- з Туреччини, 1- з США, 1- з Великої Британії, 1- з Німеччини.
Рекомендації для громадян та мандрівників, щодо запобігання інфікування.
Кір - інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Зараження відбувається через вдихання з повітря найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, які містять віруси, що потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини. Збудник потрапляє до організму через верхні дихальні шляхи або кон'юнктиви.
Вірус кору мало стійкий у довкіллі — він швидко інактивується під впливом сонячного світла, ультрафіолетових променів, при нагріванні до 50°C , під впливом дезінфекційних засобів. Але вірус кору залишається вірулентним в аерозолі протягом однієї години після потрапляння з організму хворого у довкілля. При кімнатній температурі зберігає активність до 1—2 діб, при низькій температурі — протягом кількох тижнів.
Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу. На початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Оцінка ризику для мандрівників.
Ризик захворіти для невакцинованих подорожуючих є високим, оскільки 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа з високою ймовірністю захворіють, якщо вони не були щеплені.
Профілактичні заходи запобігання інфікування:
Єдиним методом специфічної профілактики кору є вакцинація, яка в Україні є обов’язковою для дітей.
Вакцинація дітей для профілактики кору проводиться у віці 12 місяців. Друге щеплення - у віці 6 років. Дітям, що не були вакциновані за віком у 12 місяців та в 6 років, щеплення починають робити у будь-якому віці до 17 років 11 місяців 29 днів. Дитина має отримати дві дози з дотриманням між ними мінімального інтервалу введення.
У разі появи висипань самоізолюйтеся та за допомогою засобів зв’язку зверніться до сімейного лікаря.
Якщо Ви були у контакті з хворим на кір зверніться до лікаря.
V. Малярія
За інформацією ВООЗ, у 2022 році в усьому світі було зафіксовано 249 мільйонів випадків малярії та 608 000 смертей від цієї хвороби у 85 країнах світу.
Африканський регіон несе непропорційно велику частку глобального тягаря малярії. У 2022 році на цей регіон припадало 94% випадків малярії (233 мільйони) і 95% (580 000) випадків смерті.
На чотири африканські країни припадає практично половини всіх смертей від малярії в усьому світі: Нігерія (26,8%), Демократична Республіка Конго (12,3%), Уганда (5,1%) і Мозамбік (4,2%).
Оцінка ризику для мандрівників.
Передача малярії не розподіляється рівномірно по всіх країнах. У деяких передача малярії відбувається по всій країні, а в інших — у певних осередках. Тому правильне розуміння кількостей випадків захворювання на малярію у вашому пункті призначення - є важливим етапом підготовки до подорожі.
Рекомендації для громадян та мандрівників, щодо запобігання інфікування.
Малярія — небезпечне для життя захворювання, що передається через укуси комарів.
Недуга поширена у 91 країні світу, переважно це Африка, Азія, Південна та Північна Америка. В Україні передавання малярії комарами не відбувається і наразі всі зареєстровані випадки інфікування — завезені.
Симптоми малярії з’являються через 10–15 днів після укусу інфікованим комаром.
Перші ознаки — гарячка, головний біль, можуть проявлятися слабко, що ускладнює виявлення недуги. Залежно від перебігу захворювання серед симптомів можуть бути: сильна втома, втрата свідомості, судоми, утруднене дихання, кривава сеча, пожовтіння склер та шкіри.
Профілактичні заходи запобігання інфікування:
1. Використовуйте репеленти, особливо в ранкові та вечірні години, коли комарі найбільш активні.
2. Носіть довгі рукави, штани і шкарпетки при відвідуванні місць осередку комарів, особливо в вечірній та нічний період часу.
3. Використовуйте сітки для захисту від комарів, особливо під час сну. Це може бути особливо важливо, якщо ви перебуваєте в районах з високою захворюваністю на малярію.
4. Зменшуйте час перебування на відкритому повітрі в ранкові та вечірні години, коли комарі найбільш активні.
5. Якщо ви подорожуєте до районів з підвищеним ризиком, дізнайтеся про епідеміологічну ситуацію та слідкуйте за місцевими рекомендаціями щодо профілактики.
6. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо профілактики протималярійними препаратами. Їхній тип залежить від країни, куди ви подорожуєте та від типу збудника малярії, який циркулює в регіоні, в деяких випадках профілактику медикаментами потрібно розпочати за кілька тижнів до поїздки.
Інформація підготовлена з використанням матеріалів ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»
МиПрацюємоЩобВиБулиЗдорові
Yorumlar